Work and Travel İle Amerika’ya Giden Türk Öğrencilerimizin Yaşadığı “Sudan Çıkmış Balık” Halleri

Anasayfa / Work and Travel İle Amerika’ya Giden Türk Öğrencilerimizin Yaşadığı “Sudan Çıkmış Balık” Halleri 14 Haziran 2016

Work and Travel sistemi Amerika Devleti kontrolü ve onayı ile yapılan bir eğitim programı. Bu eğitim programı dahilinde dünyanın pek çok yerinde bulunan öğrencilerin ABD’ye gelip eğitim alması, İngilizce dilini öğrenmesi ve geliştirmesi hedefleniyor. Bu program yaz aylarında yapılıyor. Amerika’da öğrencilerin yapacağı işler çok çeşitli. Burada eğlence mekanlarında, restoranlarda, kafelerde, otellerde ve alışveriş noktalarında iş bulma imkanınız olacaktır. En çok tercih edilen bu işler dışında bulabileceğiniz birkaç farklı alan daha var.

Amerika’da bir Türk olmak üzerine çok şey yazılıp, çizildi. Biz de şu öğrencilerimizin yaşadığı şaşkınlığı ve kültür şokunu bir inceleyelim dedik. Bakalım bizlerle onlar arasındaki farklar neler hissettiriyormuş.

Amerika’ya Uçuş

uzun-ucak-yolculugu
Ülkemizden kalkıp bu ülkeye gitmek uzun bir yolculuk gerektiriyor. Öncesinde yaşanan Vize macerasına hiç girmeyelim. Siz oradaki partileri, renkli hayatı ve kazanacağınız dolarları düşünürken burada ilk maceranızı Vize almak için yaşıyorsunuz. Sonra hayaller kurarken ilk deneyiminiz olan oturduğunuz koltuğa yapışma ile birlikte bu ülkeye uçuyorsunuz. Ortalama 12 saat süren bir yolculuktan sonra ülkeye varıyorsunuz.

Dünyanın En Sıcak Karşılaması

amerikada-turk
Türklerin Amerika topraklarına ilk olarak 16. Yüzyılda ayak bastıkları söyleniyor. O kadar zaman geçmiş olsa da, hala biz gelince şöyle bir tuhaf bakıp, ülkeye niye giriş yaptığımızı soruyorlar. Bazen göz ucuyla, bazen sağa sola bakarak sorulan sorular biraz insanı endişelendirmiyor değil. Yoksa geri mi dönsem, diye düşünebiliyoruz. Amerika topraklarında ilk bocalamamamızı böylece yaşıyoruz. Şaka bir yana, kendinize güvenmek önemli. Öğrencisiniz, sizden iyisi yok, şimdi sıra ülkeye adım atmakta.

Mr. And Mrs. Brown Go To The Cinema


Ülkeye girdikten sonra ilk işimiz İngilizcemizi konuşturmak. Ama o da nesi? Etrafınızda hızla konuşulan ve bazı kelimelerini anlayamadığımız bir İngilizce konuşuluyor. Sokak diline alışmayan bünyelere biraz farklı bir dil gibi gelebiliyor. Ama endişelenmeyin, bir süre sonra alışıyorsunuz. Özellikle para birimlilerini, neyin ne kadar ettiğini, para üstlerini, yani kısacası para dilini öğrenmeniz şart. Çünkü bu ülkede para sürekli bahsi geçecek bir kavram. Sonra elinize tutuşturulan bir avuç bozuk para üstünü aldığınızda hesabınızı doğru yapmış olmanız gerekiyor.

Şaka Değil, Derslere Çalışın!

kongre-kutuphanesi-abd
Sadece birkaç noktayı atlatabildiğinizde güzel bir öğrencilik ve çalışma zamanı sizi bekleyecektir. Eğitim konusunda söylenecek olan, bizden biraz farklı bir yaklaşım sergilendiği. Burada dersler sırasında daha faal olmanız, katılım göstermeniz gerekebilir. Bilgiye ihtiyaç duyduğunuz konularda okul kütüphanelerinden yararlanmalısınız. Amerikan okullarının kütüphaneleri çok ciddi anlamda kaynak içerir.

Mutlaka Arkadaş Edinin

cagatay-ulusoy-amerika-parti
Ülkeye ve koşullarına alışma konusunda en büyük sıkıntı sosyal bir çevrenizin olmaması. Kısa zamanda adaptasyon yaşamanız için bu şart.

Anne Yemeği Diye Ağlamak Yok

amerika-yemekleri
Yemekler bildiğinizden farklı gelecek, şaşırmayın. Kahvaltı gelenekleri bizimkinden çok farklı. Alışmanız için zaman gerek. Bildik bir şey mi yemeğe kalktınız? Mesela çikolata, cips? Evet tatları alıştığınızdan farklı olacak. Bulunduğunuz yerde bizim kültürümüze ait yemekler yapan bir yerler bulursanız bunu iyi değerlendirin. Fast food yiyeceklere fazla gönül vermeyin.

Yaşayacağınız şaşkınlıklara, garipliklere rağmen edineceğiniz tecrübe tarif edilemez. Sizinde yurtdışına açılarak ufkunuzu genişletmek, yeni tecrübeler edinmek gibi bir niyetiniz varsa şuraya tıklayarak; Amerika Öğrenci Vizesi nasıl alınır diye bir bakmanızı ve aslında o kadar zor olmadığını görmenizi tavsiye ederiz.

Amerika Vizesi

Amerikavizesi.com, vize başvurusu yapacak kişilerin en pratik ve en güvenilir şekilde Amerika Vizesi sahibi olmasını sağlamak için deneyimli vize danışmanları kadrosu ile hizmet vermektedir. Vize alımını en kısa sürede gerçekleştirmek için dört pratik adım uygulanmaktadır. Amerika vizesi için gerekli belgeleri hazırlayın, evraklarnızı kontrol edelim ve uçak bileti, konaklama, seyahat sigortası gibi konularda size yardımcı olalım, evraklarınızı konsolosluğa teslim edelim, vizeniz çıktığında teslim edelim.

footeriletisim

İLETİŞİM

29 Ekim Cad. İstanbul Vizyon Park 2.Blok 4.Kat No:410

E-mail : info@amerikavizesi.com

Fax : +90 212 542 38 94