Soru & Cevap

Arabamı Türkiye’ye getirebilir miyim?

Türkiye’ye araba ile gelmek istiyorsanız, arabanızı 6 ay süre ile Türkiye’de vergisiz olarak tutabilirsiniz. 6 aydan sonra ise sizlerden belirli bir vergi istenir. Türkiye’ye geçici giriş yaptınız ve sürenin tamamını kullanmadıysanız; kullanmadığınız süreler sizlere diğer gelişinizde verilir. 185 gün yurtdışında bulunan biri tekrar araç getirebilir. Yurt dışında 185 gün bulunmadıysanız sizler Türkiye’ye araç getiremezsiniz. Aracınızı başkasına satmayı düşünürseniz 185 gün yurt dışında kalmanız sonucunda bu işlemi gerçekleştirebilirs..

A.B.D.’den aldığım ehliyetimin süresi doldu. Nasıl yenileyebilirim?

ABD eyaletinde ehliyet aldıysanız sadece aldığınız eyaletlerden yenilenebilir. Eyaletlerin ehliyet yenileme kuralları farklıdır. Amerikan elçilik ve Konsolosluklarında yenilenmez. Amerika’da Türk ehliyeti ile araba kullanmak için bazı kurallara dikkat etmeniz gerekir. Gideceğiniz ülkenin trafik kanunlarını bilmeniz önemlidir. Ülkeler sizlerin ehliyetlerinizi 6 aya kadar kullandırır. Araba kullanırken mutlaka pasaportunuz yanınızda olmalıdır. Dış ülkelerde ehliyetsiz yakalanırsanız hapis cezası ile karşılaşabilirsiniz. Türk ehliyeti ile 6 ay istediğiniz ..

180 gün içerisinde 90 gün kalış kuralı nedir?

180 gün içerisinde 90 gün kalış kuralı 1 Şubat 2012 tarihi itibariyle İç işleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından uygulamaya geçilmiş kural ile 180 gün içerisinde 90 gün kalış süresi kuralı getirilmiştir. Türkiye’de 90 günden fazla kalmak isteyenler özellikle ikametgâh almaları gerekir. İkametgâh iznini bulunduğunuz ilde yer alan Yabancılar şubesi aracılığı ile sağlarsınız. Amerikan Büyükelçiliği özellikle Amerikan vatandaşlarından vize sürelerini uzatmamalarını ister. Türk yetkilileri vizesini aşan kişilerden para ceza..

“Apostille” şerhini nerden alabilirim?

Onay yetkisi Ankara, İstanbul ve Adana Amerikan büyükelçiliği ve İzmir Konsolosluk temsilciliği üzerinde yetkisi yoktur. Apostille olayı için sizler bulunduğunuz ilin valiliğinden onay yetkisi alabilirsiniz. Apostille şerhinde özellikle belgenin noter tastikli yeminli tercümesi gereklidir. Lahey anlaşmasının geçerli olduğu ülkelerde başka yerlerden de onay alınarak yapılır. Türkiye ve Amerika ülkesi de dâhildir. Ankara Valiliği, İstanbul ve Adana valiliklerinden alabilirsiniz. Valiliklerden aldığınız kâğıtları saklamanız önemlidir. Apostil, 5 Ekim 19..

Amerikan vatandaşıyım ve Türkiye’de evlenmek istiyorum. Ne yapmam gerekiyor?

ABD vatandaşı Türkiye’de evlilik yapmadan önce ABD büyükelçiliği tarafından verilen evlenme uygunluk beyanı gereklidir. Türkiye ise Türk medeni kanunu yetkisi ile gerçekleştirir. Yasal olarak tanınma ile işlemler yapılır. Dini törenlerde yasallık yoktur. ABD konsolosluklarında evlilik törenleri yapılmaz. Form ile tüm işlemler yapılır. Bilgileri internet aracılığı ile doldurabilirsiniz. Sizler boşanma ya da tüm evraklarınızı noter onaylı olacak şekilde hazırlayacaksınız. ABD büyükelçiliklerinden randevu alarak işlemlerinizi başlatırsınız. Evlil..

Nasıl Vatandaşlık Sertifkası (Citizenship Certificate) alabilirim?

Sertifika almak isteyenler Amerika’daki Göçmenlik ve Vatandaşlık ofislerinden bu işlemlerini gerçekleştirirler. Amerikan vatandaşı olmak isteyenler ABD ülkesinde doğmuş olmak içindiğer ülkelerin vatandaşlığından çıkmanız gereklidir. Ülkelerin vatandaşlığını almak için çoğunlukla belirli bir süre o ülkede yaşadığınızı gösteren evrakların olması gerekir. İşlem sürecinde vizelerinizi düzgün şekilde konsolosluğa onaylatmanız da önemlidir. Tüm ülkeler vatandaşlık sertifikasında belirli kurallar ister. Bazı ülkeler ise çifte vatandaşlık ..

Amerika’daki boşanmamı Türkiye’de nasıl kayıt ettirebilirim?

Amerika’da boşandıysanız ilk olarak Türkiye’de sizlerin boşandığınızın tanınması gereklidir. Türkiye avukatları aracılığı ile bu işleminizin onayı da şarttır. Gerekli avukatlar ile irtibata geçtikten sonra sizlerin boşanmasının tanınması işlemi gerçekleştirilir. Türkiye boşanma işlemini ve diğer ülkeler farklı kanunlarla tanırlar. Siz hangi ülkede boşandıysanız o ülkenin orijinal boşanma kâğıdı gereklidir. İlk olarak sizlere sunulan avukatlar aracılığı ile bu işlemlerinizi onaylarsınız. Yeni bir evlilik gerçekleştirmek istiyorsanız..

Parmakizimi aldırmam gerekiyor. Ne yapmalıyım?

Ankara Amerikan Büyükelçiliği parmak izi alınması konusunda sizlere yardımcı olamaz. Amerika’da sizlerden hangi bölüm parmak izi istiyorsa sizler parmak izlerinizi oraya vermeniz gereklidir. Aldığınız parmak izlerinizi Türkiye’de bulunduğunuz şehirdeki Yabancılar polisine götürmeniz yeterlidir. FBI parmak izi Türkiye’den istediği zaman bu yöntem kullanılır. Herhangi bir nedenden ötürü suç işlenmişse ya da sizlerden parmak izi raporu istenmişse bunu kendi birimlerine yaptırmanız gereklidir. Yabancılar polisine ise bu kayıt ve kartlarınızı bildirmeniz..

Amerika’da çalıştığım yılları belirten bir dokümanı nerden alabilirim?

Amerika’daki hizmet dökümünüzü almak üzere SSA-7050’yi doldurup Amerikan Sosyal Sigorta Ofisine göndermeniz önemlidir. Bu formu, Amerika’daki Türk Büyükelçiliği ya da Konsolosluğa onaylatıp Amerika’dan Appostille şerhi alırsınız. Aldığınız evrakları Türkiye’deki Sosyal Sigorta Kurumuna verirsiniz. Amerika’da kaç yıl süre ile çalışmışsanız sizlerin bilgileri Amerika’da kayıtlıdır. SSN numaranız ile bu bilgilere ulaşılır. Bu bilgileri SSK Kurumu sizlerden ister. İstenilen bilgiler neticesinde çalışma süreniz ortaya çıkar. Appostille ..

Amerikan vatandaşı olan çocuğum Türkiye’de eğitim yardımı alabilir mi

Amerikan vatandaşı olan çocuğunuz eğitim olanaklarından sadece Amerika’da yararlanır. Türkiye ve dış ülkelerde herhangi bir eğitim yardımından yararlanmaz. Amerikan vatandaşı olan çocuğunuz sadece Amerikan eğitim kurumlarından eğitim yardımı alır. Bu konuda belirlenen herhangi yardım alma durumunuz yoktur. Öğrenci değiştirme programları ile çocuklarınız burslu olarak o ülkenin haklarına göre okurlar. Türkiye vatandaşı olmadığı sürece burstan yararlanma hakkı da yoktur. Anne yabancı baba Türk ise çocuğunuz bu durumda öğrenci haklarından isted..

1
2

Amerika Vizesi

Amerikavizesi.com, vize başvurusu yapacak kişilerin en pratik ve en güvenilir şekilde Amerika Vizesi sahibi olmasını sağlamak için deneyimli vize danışmanları kadrosu ile hizmet vermektedir. Vize alımını en kısa sürede gerçekleştirmek için dört pratik adım uygulanmaktadır. Amerika vizesi için gerekli belgeleri hazırlayın, evraklarnızı kontrol edelim ve uçak bileti, konaklama, seyahat sigortası gibi konularda size yardımcı olalım, evraklarınızı konsolosluğa teslim edelim, vizeniz çıktığında teslim edelim.

footeriletisim

İLETİŞİM

29 Ekim Cad. İstanbul Vizyon Park 2.Blok 4.Kat No:410

E-mail : info@amerikavizesi.com

Fax : +90 212 542 38 94