Arabamı Türkiye’ye getirebilir miyim?

Anasayfa / Arabamı Türkiye’ye getirebilir miyim? 25 Mayıs 2015

Türkiye’ye araba ile gelmek istiyorsanız, arabanızı 6 ay süre ile Türkiye’de vergisiz olarak tutabilirsiniz. 6 aydan sonra ise sizlerden belirli bir vergi istenir. Türkiye’ye geçici giriş yaptınız ve sürenin tamamını kullanmadıysanız; kullanmadığınız süreler sizlere diğer gelişinizde verilir. 185 gün yurtdışında bulunan biri tekrar araç getirebilir. Yurt dışında 185 gün bulunmadıysanız sizler Türkiye’ye araç getiremezsiniz. Aracınızı başkasına satmayı düşünürseniz 185 gün yurt dışında kalmanız sonucunda bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kişisel ya da ticari kullanıma bağlı kara taşıtlarına ait Gümrük Genel Tebliği kanunca turistik kolaylıklar kapsamı bulunur. Yurt dışından geçici olarak araç getirmek isterseniz yurt dışında belirli süre kalmış olmanız gerekir. 185 gün gibi bir süre yurt dışında yaşadıysanız Türkiye’ye istediğiniz gibi araç getirirsiniz. Aracınızı Türkiye’de 6 ay tutarsınız. Süre uzadığında ise vergi ödersiniz.

Türkiye’ye kişi ne zaman geldi ona bakılır. Emekliler için bu süre 1 yıl olarak belirlenmiştir. Taşıtta sürenizi geçirdiğiniz zaman sizlere ceza uygulanır. Taşıt için sizden bazı evraklar istenir. Taşıt eğer giriş yapacak kişiye ait değilse; kime aitse ondan vekalet alınır. Kişinin pasaportu, sigorta poliçesi, emekliler için konsolosluktan onaylı Türkçe tercümesi emeklilik belgesi verilmesi şarttır. Vekalet belgesi olarak da sizlerden elçilikten onaylı noterlik kağıtları istenir. Gümrükten ve resmi makamlardan onaylı olan belgeleri de yanınızda bulundurmanız şarttır. Getirdiğiniz taşıtlar her zaman pasaportunuza kayıt edilir.

Danışmanlık firmaları sizlere bu konularda yardımcı olurlar. Taşıtlarınızın en kısa ve kolay şekilde Türkiye’ye nasıl giriş çıkılacağını rehberlik firmaları aracılığı ile öğrenebilirsiniz. 6 ayı geçerse sizlerden ceza alır. Rehberlik firmaları ile sizler sürelerinizin takibini daha hızlı şekilde yaparsınız. Bu işlemlerin ceza durumları olduğu için günü gününe takibi şarttır. Zamanı geçen taşıt cezaları ülkelerin kanunlarına göre farklılık gösterir. Firmalar sizlere bu konuda yardım sağlayacaktır. Turistik ya da iş gezileriniz için araçlarınızı 6 aydan fazla tuttuğunuz zaman sizlerden ceza alınır. Süreyi geçirmeyin. Rehberlik firmaları sizlere her zaman gereken desteği sağlayacaktır. Bu işlemler sizlerin iş takibinin kolay yapılmasını sağlar.

Amerika Vizesi

Amerikavizesi.com, vize başvurusu yapacak kişilerin en pratik ve en güvenilir şekilde Amerika Vizesi sahibi olmasını sağlamak için deneyimli vize danışmanları kadrosu ile hizmet vermektedir. Vize alımını en kısa sürede gerçekleştirmek için dört pratik adım uygulanmaktadır. Amerika vizesi için gerekli belgeleri hazırlayın, evraklarnızı kontrol edelim ve uçak bileti, konaklama, seyahat sigortası gibi konularda size yardımcı olalım, evraklarınızı konsolosluğa teslim edelim, vizeniz çıktığında teslim edelim.

footeriletisim

İLETİŞİM

29 Ekim Cad. İstanbul Vizyon Park 2.Blok 4.Kat No:410

E-mail : info@amerikavizesi.com

Fax : +90 212 542 38 94