Amerika’ya Seyahat Yapacaklara: Karşılaştığınızda Şaşırmamanız İçin Bilmeniz Gereken İlginç Bilgiler

Anasayfa / Amerika’ya Seyahat Yapacaklara: Karşılaştığınızda Şaşırmamanız İçin Bilmeniz Gereken İlginç Bilgiler 19 Haziran 2016

Amerika üzerine yapılan tartışmalar, görüşler bir yana dursun; geçmişte ve günümüzde ilgi çekmeye devam eden bir ülke olarak insanların ziyaret ettiği yerlerden biri olmaya devam edecek. Henüz bu ülkenin topraklarına adım atmayanların kafalarında genellikle filmlerden, dizilerden veya kitaplardan edinilmiş bir şablon mutlaka vardır. Bu şablonların bir kısmı tutar, bir kısmı ise bizi şaşırtır. Kültürler arası farklar, teknik detaylar bazen gidenler için biraz zorluk yaşatır. 50 eyalete sahip bir yer söz konusu olunca ve her birinin, diğerinden farklı noktaları olduğu düşünülünce, önceden biraz bilgi sahibi olmanın yararı var. İşte size önemli ve ilginç birkaç tanesi…

Kırmızı Dur, Yeşil Geç

abd-kirmizi-isik
Trafik kurallarını hepimiz aşağı yukarı biliriz. En azından trafik ışıklarının anlamlarını biliriz. Eğer Amerika’da aracınızla kırmızıda bekliyorsanız, yeşil yandığında arkadaki araçların öndekine korna çaldığını pek görmezsiniz. Araçsızken kırmızı ışıkta geçmenizin de bir cezası olduğunu söyleyelim. Ülkede yayaların geçiş üstünlüğü kuralına uyulmakta. Trafik ışığını bulamadığınız yerlerde karşıdan karşıya geçerken, araçlar size yol vermek zorundalar.
Amerika’ya gitmek hep aklımda var ancak nereden başlamam gerek? Diyenler buraya bir göz atsın!

Parti Zamanı

times-square-gece
Amerika ülkesinde bitmek bilmeyen gece hayatını ve renkli partileri düşünerek gelmiş olabilirsiniz. Size şunu söyleyelim ki, en kalabalık eyaletlerden biri olan New York eyaleti başta olmak üzere pek çok eyaletin şehir merkezlerinde gece saat 2 gibi eğlence mekanları kapanmaktadır. Casino gibi, belirli Kulüplerin olduğu eğlence merkezleri dışında bu ülkede sabahlara kadar eğlence konusunda doğru yerleri seçtiğinizden emin olun.

Şampiyonların Kahvaltısı

amerikan-kahvaltisi
Kahvaltıların bizim kültürümüzde önemli bir yeri vardır. Haşlanmış yumurtalar, reçeller, tereyağı, peynirler ve çay gibi olmazsa olmazlarla yaptığımız kahvaltı anlayışını Amerika’da beklemeyin. Bize en yakın olan tavada yumurta kısmıdır ancak bunun yanında genelde domuz jambonu tüketilmektedir. Farklı şehir ve eyaletlerde farklı gelenekler görülse de bir Amerikan kahvaltısının temellerinde, Pancake, Krep, Mısır gevreği, Sosis, Yumurta, Jambon gibi gıdalar yer alır.

Amerika’da Adres Bulmak

amerika-adres-sormak
Hepimizin dizilerden, filmlerden bildiği bir “Blok” kavramı vardır. Genelde bu repliklerde gidilecek yerler hep iki Blok ötede olurlar. Blok aslında yolların arasında kalan binaları ifade eder. Amerika’da büyük ana yollar ve o yolların numaralandırılmış alt yolları vardır. İki yol arasındaki yapılar Blok olarak ifade edilir.

KDV’si Dışında

amerikada-urun-fiyatlari
Amerika’da ürünlerin etiket fiyatları onların sadece ürün bedelini ifade eder. Yani bir ürün için konmuş fiyat, o ürünün vergi konmamış halidir. Ödeme yaptığınız noktada üzerine vergi ilave edilir ve siz gördüğünüzden biraz fazla ödersiniz. Alışveriş yaparken bu noktaya dikkat edin.

Fast Food

amerika-fast-food
Amerika’da bulunan Fast Food mekanlarını merak edip denemek isteyeceksiniz. Ancak, uzun süre kalacaksanız beslenmenizi bu mekanlar üzerine kurmayın. Genellikle başka ülkeden gelip bu ülkede zaman geçirenlerde kilo alma eğilimi görüldüğüne dair bulgular vardır. Kozmopolit bir şehirde kalıyorsanız Türk, İtalyan, Çin mutfağı gibi dünya mutfağının farklı tatlarını bulabileceğiniz restoranları deneyebilirsiniz.

Bahşiş Vermek Boynunuzun Borcu

amerika-bahsis
Amerika’da yemek yediğiniz mekanların büyük bölümünde bahşiş vermek gibi bir zorunluluğunuz bulunur. Bizim ülkemizdeki gibi sadece memnun kaldığınız hizmete bahşiş vermezsiniz. Vereceğiniz bahşiş en az %10 olmalıdır. Bir çok kişi için Amerika’da zaman geçirmekten çok Amerika’ya gitmek için ilk adım problem olmuştur. Amerika Vizesi benim için hayal diye düşünenlerdenseniz, bu vizenin zor olduğu efsanesine artık sizin içinde son verme vakti!
Amerika Vizesi Nasıl Alınır? kısmına tıklayarak olayın gerçek boyutunu öğrenebilirsiniz!

Amerika Vizesi

Amerikavizesi.com, vize başvurusu yapacak kişilerin en pratik ve en güvenilir şekilde Amerika Vizesi sahibi olmasını sağlamak için deneyimli vize danışmanları kadrosu ile hizmet vermektedir. Vize alımını en kısa sürede gerçekleştirmek için dört pratik adım uygulanmaktadır. Amerika vizesi için gerekli belgeleri hazırlayın, evraklarnızı kontrol edelim ve uçak bileti, konaklama, seyahat sigortası gibi konularda size yardımcı olalım, evraklarınızı konsolosluğa teslim edelim, vizeniz çıktığında teslim edelim.

footeriletisim

İLETİŞİM

29 Ekim Cad. İstanbul Vizyon Park 2.Blok 4.Kat No:410

E-mail : info@amerikavizesi.com

Fax : +90 212 542 38 94