Amerika’da İlk Ücretli Doğum İzni

Anasayfa / Amerika’da İlk Ücretli Doğum İzni 8 Nisan 2016

California eyaletindeki San Francisco kenti, Amerika ’da çalışan kadınlara bütün ücretli doğum iznini kabul eden yasayı onayladı. Bu Nedenle San Fransisco Amerika ’da kadınlara ücretli doğum izni hakkı tanıyan birincil şehir oldu.

Büyük Kasaba yönetiminin Salı günü onayladığı yasa gereğince artık işverenler, kentte çalışan yeni anne ve babalara 6 haftalık bütün maaşlı doğum izni devretmek zorunda.

Bundan önce California eyalet yasalarına tarafından işverenler, doğum izni alan çalışanlara maaşlarının yalnızca yüzde 55 ’ini vermekle yükümlüydü. Yeni yasayı savunanlar bunun, kentteki yüksek hayat masraflarını karşılamaya yetmeyeceğini söylüyordu. San Francisco, Amerika ’nın en fiyatı yüksek kentlerinden biri.
Kentte hayat masrafları çabucak artarken, San Francisco çalışanların sosyal takviye hakları konusunda da öncü olmayı sürdürüyor. Şehir Halkı, 2006 yılında Amerika ’da diğer bir prensip imza atarak ücretli hastalık iznini gerekli ışık halkası getirmişti. 2014 ’te ise en az ödenti saat başına 15 dolara çıkarıldı. Bundan sonradan California, 15 dolarlık minimum ücreti tüm eyalete yaydı.

Doğum izni başkanlık seçim sürecinde de birçok aday adayının gündeme getirdiği bir konu. Amerika, gelişmiş ülkeler arasında bütün ücretli doğum izni hakkını işverenler için gerekli kılmayan tek sanayileşmiş ülke.

Yeni haklar, Silikon Vadisi ’ndeki büyük teknoloji şirketlerini fazla etkilemese de küçük şirketlerin şartlarını zorluyor. Ama yeni başvuru, 20 ile 34 arası sayıda çalışana sahip şirketler için 2018 yılı Ocak ayında, 35 ile 49 çalışana sahip şirketler içinse 2017 yılı Temmuz ayında yürürlüğe girerek düzen sağlamalarına zaman tanıyor. Daha büyük şirketlerse doğum iznini 2017 yılı Ocak ayında uygulamaya açılmak zorunda.
 

 

 

Amerika Vizesi

Amerikavizesi.com, vize başvurusu yapacak kişilerin en pratik ve en güvenilir şekilde Amerika Vizesi sahibi olmasını sağlamak için deneyimli vize danışmanları kadrosu ile hizmet vermektedir. Vize alımını en kısa sürede gerçekleştirmek için dört pratik adım uygulanmaktadır. Amerika vizesi için gerekli belgeleri hazırlayın, evraklarnızı kontrol edelim ve uçak bileti, konaklama, seyahat sigortası gibi konularda size yardımcı olalım, evraklarınızı konsolosluğa teslim edelim, vizeniz çıktığında teslim edelim.

footeriletisim

İLETİŞİM

29 Ekim Cad. İstanbul Vizyon Park 2.Blok 4.Kat No:410

E-mail : info@amerikavizesi.com

Fax : +90 212 542 38 94