Amerika’da çalıştığım yılları belirten bir dokümanı nerden alabilirim?

Anasayfa / Amerika’da çalıştığım yılları belirten bir dokümanı nerden alabilirim? 5 Aralık 2014

Amerika’daki hizmet dökümünüzü almak üzere SSA-7050’yi doldurup Amerikan Sosyal Sigorta Ofisine göndermeniz önemlidir. Bu formu, Amerika’daki Türk Büyükelçiliği ya da Konsolosluğa onaylatıp Amerika’dan Appostille şerhi alırsınız. Aldığınız evrakları Türkiye’deki Sosyal Sigorta Kurumuna verirsiniz. Amerika’da kaç yıl süre ile çalışmışsanız sizlerin bilgileri Amerika’da kayıtlıdır. SSN numaranız ile bu bilgilere ulaşılır. Bu bilgileri SSK Kurumu sizlerden ister. İstenilen bilgiler neticesinde çalışma süreniz ortaya çıkar. Appostille şerhi ile sizlerin çalışma süreniz tanımlanır. Tanımlanan süreleri sizler Türkiye’de SSK birimine bildirirsiniz.

SSA-7050 doldurmanız gerekli evraktır. Kazanç bilgileriniz bu evrakta gösterilir. Kaç gün süre ile çalıştığınız ayrıntılı şekilde yer alır. Sizler bilgilerinizi internet yolu ile de görüntülersiniz. Kazanç ve çalışma süreniz ortaya formu doldurduktan sonra çıkar. Bilgiler önemli olup, SSK ile iletişime geçtiğiniz zaman gereklidir. Amerika ülkesinde çalışan insanlar belirli yıl sonra ülkelerine dönmek isterler. Bazı durumlarda erken dönme durumu da olabilir. Gittikleri ülkelerin sigorta durumlarına bunu haber vermeleri önemlidir. Netice olarak her iki ülkenin çalışma süreleri kendilerinin emekli olma sürelerini belirler. Kısa sürede bu işlemler ortaya çıkar.

Danışmanlık firmaları sizlerin işlemlerini takip ederek bu süreleri sizlere belirtirler. Sizlere hangi evraklarınızı temin edeceğinizi belirtir ve nerelerle iletişime geçmeniz gerektiği konusunda yardımcı olurlar. İşlemlerde önemli olan kayıt formlarının doldurulmasıdır. Doldurulan kayıt formları gerekli makamlara bildirilir. Siz Türkiye’de çalışmaya devam etmek istiyorsanız bu bilgileri mutlaka almalısınız. Ülkelerin çalışma sistemleri farklı olsa da çalışma süreleri önemlidir. Sizlerin çalışma sürelerine bakılarak emeklilik süresinde ne kadar maaş alacağınız tespit edilir. Farklı ülkelerde kaç yıl çalıştıysanız hepsi toplanır. Çalışma sürelerinizde önemli olan o ülkelerin sigortasından yararlanmanızdır. Ülkelerin sigortasından yararlandığınız zaman sizler istediğiniz şekilde farklı ülkelerde çalışmaya devam edebilirsiniz. Önemli olan ayrıntı sigorta çalışma sürelerinizin doğru hesaplanması için sizlerin sigorta sürelerinin bildirilmesidir. Bu süreler sonucunda sizler emekli olunca alacağınız ücreti de belirlemiş olacaksınız. Ülke çalışma sistemleri değişiklik gösteriyor olsa da emeklilik sürecinizi belirleme yollarından biridir.

Amerika Vizesi

Amerikavizesi.com, vize başvurusu yapacak kişilerin en pratik ve en güvenilir şekilde Amerika Vizesi sahibi olmasını sağlamak için deneyimli vize danışmanları kadrosu ile hizmet vermektedir. Vize alımını en kısa sürede gerçekleştirmek için dört pratik adım uygulanmaktadır. Amerika vizesi için gerekli belgeleri hazırlayın, evraklarnızı kontrol edelim ve uçak bileti, konaklama, seyahat sigortası gibi konularda size yardımcı olalım, evraklarınızı konsolosluğa teslim edelim, vizeniz çıktığında teslim edelim.

footeriletisim

İLETİŞİM

29 Ekim Cad. İstanbul Vizyon Park 2.Blok 4.Kat No:410

E-mail : info@amerikavizesi.com

Fax : +90 212 542 38 94